NZT - Dėl statinių kaimo turizmo paslaugoms teikti statybos žemės ūkio paskirties žemėje

 

English

 Pradžia
 

 
Aktualu pranešėjams 
PASITIKĖJIMO LINIJA
 
VIDINIS KANALAS
Lankytojų statistika
Iš viso apsilankė: 20981355
Šiandien apsilankė: 5373
Dabar naršo: 297
  • Laisva valstybinė žemė
  • Žemės reforma
  • Dokumentų patikros
  • Aukcionai
  • Geodezija ir kartografija

Dėl statinių kaimo turizmo paslaugoms teikti statybos žemės ūkio paskirties žemėje

     Lietuvos Respublikos turizmo įstatymo 11 straipsnio 5 dalyje įtvirtinta, kad kaimo turizmo paslaugos gali būti teikiamos kaimo gyvenamojoje vietovėje ar mieste, kuriame gyvena ne daugiau kaip 3 000 gyventojų, esančioje ūkininko sodyboje arba kaimo turizmui skirtuose pastatuose, kai bendras turistams apgyvendinti skirtų kambarių (numerių) skaičius yra ne didesnis kaip 20 ir juose yra ne daugiau kaip 50 vietų.
     Vadovaujantis Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatymo 2 straipsnio 4 dalimi, ūkininko sodyba – tai nuosavybės teise priklausančiame žemės sklype pastatytas vienas gyvenamosios paskirties pastatas su pagalbinio ūkio ir kitos paskirties (fermų, ūkio, šiltnamių, kaimo turizmo) pastatais, reikalingais ūkininko veiklai vykdyti. Pagal šią nuostatą darytina išvada, kad ūkininko sodyba laikytinas tik toks žemės sklypas, kuriame pastatytas gyvenamosios paskirties pastatas, t. y. tuo atveju, jeigu žemės sklype norima statyti tik kaimo turizmo pastatus be gyvenamosios paskirties pastato, toks žemės sklypas nebus laikomas ūkininko sodyba.
     Įvertinus minėtas Lietuvos Respublikos turizmo įstatymo ir Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatymo nuostatas, manytina, kad kaimo turizmo paslaugos gali būti teikiamos tiek ūkininko sodyboje – žemės sklype, kuriame pastatytas vienas gyvenamosios paskirties pastatas su pagalbinio ūkio ir kaimo turizmo pastatais, tiek žemės sklype, kuriame pastatyti tik kaimo turizmui skirti pastatai, neturintys bendros infrastruktūros su esama ūkininko sodyba.
     Pagrindinės žemės naudojimo paskirties žemės naudojimo būdų turinio, žemės sklypų naudojimo pobūdžių sąrašo ir jų turinio, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2005 m. sausio 20 d. įsakymu Nr. 3D-37/D1-40, 3 punkte nustatyta, kad žemės ūkio paskirties rekreacinio naudojimo žemės sklypai – tai žemės ūkio paskirties žemės sklypai, naudojami statinių kaimo turizmo paslaugoms teikti statybai ar rekonstrukcijai.
     Atsižvelgiant į šią nuostatą, tuo atveju, kai žemės ūkio paskirties žemėje norima statyti tik kaimo turizmo pastatus be gyvenamosios paskirties pastato, šie pastatai galės būti statomi žemės ūkio paskirties žemės sklype, kurio naudojimo būdas yra rekreacinio naudojimo žemės sklypas.
     Pagal Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymo 22 straipsnio 5 dalies nuostatas kaimų teritorijose statant ūkininko sodybą ar pagalbinio ūkio ir kitos paskirties (fermų, ūkio, šiltnamių, kaimo turizmo) pastatus, kai vykdoma statyba atitinka Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatyme nurodytas šių pastatų statybos sąlygas, vietoj detaliųjų planų rengiami kaimo plėtros žemėtvarkos projektai Lietuvos Respublikos žemės įstatymo ir Lietuvos Respublikos teritorijų planavimo įstatymo 18 straipsnio 1 dalyje nurodytose taisyklėse nustatyta tvarka.
     Lietuvos Respublikos ūkininko ūkio įstatymo 11 straipsnio 1 dalyje nustatyta, kad ūkininko sodyba ar pagalbinio ūkio ir kitos paskirties (fermų, ūkio, šiltnamių, kaimo turizmo) pastatai statomi nuosavybės teise priklausančiame žemės ūko paskirties žemės sklype, ne mažesniame kaip 0,5 ha. Kaimo plėtros žemėtvarkos projektų rengimo ir įgyvendinimo taisyklių, patvirtintų Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. rugpjūčio 11 d. įsakymu Nr. 3D-476/D1-429, 45¹ punkte taip pat įtvirtinta, kad žemės ūkio paskirties žemėje, išskyrus miestams po 1995 m. birželio 1 d. nustatyta tvarka priskirtas teritorijas, ūkininko sodyba ar pagalbinio ūkio ir kitos paskirties (fermų, ūkio, šiltnamių, kaimo turizmo) pastatai projektuojami nuosavybės teise priklausančiame žemės ūko paskirties žemės sklype, ne mažesniame kaip 0,5 ha.
     Atsižvelgiant į minėtų teisės aktų nuostatas, darytina išvada, kad kaimo teritorijoje tiek statant ūkininko sodybą, t. y. vieną gyvenamosios paskirties pastatą su pagalbinio ūkio ir kaimo turizmo pastatais, tiek statant tik kaimo turizmo pastatus žemės ūkio paskirties žemės sklype, vietoj detalaus plano gali būti rengiamas kaimo plėtros žemėtvarkos projektas, tačiau abiem atvejais žemės ūkio paskirties žemės sklypas turi būti ne mažesnis kaip 0,5 ha.
     Vadovaujantis Lietuvos Respublikos žemės įstatymo 39 straipsnio 1 dalimi, kaimo plėtros žemėtvarkos projektų rengimą organizuoja savivaldybės administracijos direktorius, o kai kaimo plėtros žemėtvarkos projektas rengiamas vieno ūkio žemės valdos žemės tvarkymo darbams planuoti – privačios žemės savininkas arba valstybinės ar savivaldybės žemės patikėtinis.


Paskutinis atnaujinimas: 2012-12-03 14:14:06

Artimiausi renginiai
  
 
 
  
     
Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos. Kodas 188704927
 Gedimino pr. 19, LT-01103 Vilnius. Tel. 8 706 86666, faks. 8 706 86949, el. paštas nzt@nzt.lt
Biudžetinė įstaiga, duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
Kontaktai | Svetainės struktūra | Lankytojo atmintinė
Pagrindinė svetainės versija pritaikyta naudotis neįgaliesiems.