NZT - straipsniai :NAUJASIS LEIP INFORMACINIS LEIDINYS – GIDAS PO GEOPORTAL.LT PASAULĮ

 

English

 Pradžia
Lankytojų statistika
Iš viso apsilankė: 22906659
Šiandien apsilankė: 438
Dabar naršo: 62
Aktualijos
2021-03-24
NAUJASIS LEIP INFORMACINIS LEIDINYS – GIDAS PO GEOPORTAL.LT PASAULĮ

VĮ Distancinių tyrimų ir geoinformatikos centras „GIS-centras“ išleido leidinį „Lietuvos erdvinės informacijos portalas 2020“. LEI portalas, kuriame paskelbtas šis leidinys, yra jau dešimt metų egzistuojanti valstybės erdvinių duomenų ir su jais susijusių elektroninių paslaugų platforma, veikianti kaip interneto geografinės informacijos (GIS) sistema. Pristatomas leidinys – tai portale esančių žemėlapių, duomenų, aprašų ir elektroninių paslaugų vadovas.

Lietuvos erdvinės informacijos (LEI) portale įdiegtos interaktyviosios paslaugos apima įvairias erdvinių duomenų tvarkymo, informavimo ir administracines paslaugas. Jos skirtos ir specialistams, ir paprastiems vartotojams, žengiantiems koja kojon su naujausiomis informacinėmis technologijomis. Šiuo metu portalo paslaugomis naudojasi jau daugiau nei 22 500 registruotų vartotojų.

Pažymėtina, kad Nacionalinė žemės tarnyba per LEI portalą teikia Valstybinius erdvinių duomenų rinkinius ir žemėlapius.

Informacinės paslaugos apie žemę

Informavimo apie žemę paslaugų srityje sukoncentruoti žemės reformos žemėtvarkos projektų planai, kurie derinami geoportal.lt aplinkoje. Šia paslauga naudojasi žemėtvarkos projektų autoriai, matininkai, teikiantys patikslinamuosius planus, Nacionalinės žemės tarnybos teritorinių skyrių darbuotojai, kurie platformoje gautus duomenis tikrina ir tvirtina.

Žemės fondo analizės ir vertinimo el. paslauga leidžia naudoti LEI portale teikiamus duomenis norimos teritorijos savybėms įvertinti, o paslauga, susijusi su duomenimis apie apleistą žemę, leidžia asmenims, pastebėjusiems netikslumų apleistų žemių žemėlapyje, pažymėti klaidą. Šią informaciją iškart gauna ir tikrina VĮ Valstybės žemės fondas, o prireikus ją ir ištaiso.

Informacinis leidinys pristato portale jau plačiai naudojamas NŽT teikiamas administracines paslaugas: valstybinės žemės administravimo, NŽT sutikimų ir išvadų išdavimo.

Georefencinio pagrindo kadastro paslaugos

Didelis dėmesys portale ir leidinyje skiriamas ir georeferencinio pagrindo kadastro (GRPK) paslaugoms. GRPK yra pagrindinis valstybės erdvinių duomenų rinkinys, valstybės kadastras, kuriame registruojami žemės paviršiaus gamtiniai ir antropogeniniai objektai: kelių, geležinkelių, upių, griovių ašinės linijos, LR teritorijos ekonominės zonos ir kontinentinio šelfo Baltijos jūroje riba, įvairių vandens telkinių ribos, pastatų ribos ir pan.

Teminių erdvinių duomenų peržiūros paslaugos

INSPIRE-2 projekto metu sukurta nauja teminių erdvinių duomenų peržiūros (TEDP) el. paslauga, leidžianti žemėlapius tyrinėti ne vien ekrane, ar atspausdinti vieną fragmentą. Šios paslaugos įrankis suskaido naudotojo pasirinktą teritoriją į atskirus žemėlapio lapus ir juos sunumeravęs sudaro vieną dokumentą – žemėlapių knygą. Taigi vartotojas gauna sukomplektuotą ir jam visiškai pritaikytą žemėlapių rinkinį.

Mobilioji geoportal.lt programėlė

Informaciniame leidinyje pristatyta mobilioji geoportal.lt programėlė yra itin patogi priemonė dirbantiems lauko sąlygomis. Ji tinka ir specialistams, ir entuziastams. Programėlė padeda lengvai orientuotis erdvėje ir greitai surasti ne itin gerai matomus objektus, pvz., elektros laidus, tai, kas slepiasi po žeme, ir pan. Programėlė padeda suplanuoti patogiausią maršrutą iki artimiausio ežero, leidžia išmatuoti jo ilgį. Norintiems pasižvalgyti po gražias nematytas apylinkes, programėlė parodys ir ,pvz., kur stūkso įspūdingas piliakalnis.

Elektroninį LEIP leidinį nemokamai lietuvių ir anglų kalbomis galima peržiūrėti ir atsisiųsti iš interneto svetainės www.geoportal.lt skyrelio „Publikacijos".

 

 
Spausdinimo versija  Spausdinimo versija

  Geoportalas INSPIRE įgyvendinimas Lietuvoje Elektroninės paslaugos
 Žemės stebesėnos programa   LITPOS  
Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos. Kodas 188704927
 Gedimino pr. 19, LT-01103 Vilnius. Tel. 8 706 86666, faks. 8 706 86949, el. paštas nzt@nzt.lt
Biudžetinė įstaiga, duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
Kontaktai | Svetainės struktūra | Lankytojo atmintinė
Pagrindinė svetainės versija pritaikyta naudotis neįgaliesiems.