NZT - straipsniai :Aptartos nuosavybės teisių į žemę Vilniaus mieste atkūrimo aktualijos

  NACIONALINĖ ŽEMĖS TARNYBA
PRIE APLINKOS MINISTERIJOS

 

English

 Pradžia
Lankytojų statistika
Iš viso apsilankė: 32793222
Šiandien apsilankė: 9674
Dabar naršo: 85
Naujienos
2022-10-17
Aptartos nuosavybės teisių į žemę Vilniaus mieste atkūrimo aktualijos

Nacionalinės žemės tarnybos organizuotame posėdyje, kuriame  dalyvavo Vilniaus miesto savivaldybės, Žemės ūkio ministerijos ir Aplinkos ministerijos vadovai bei specialistai, aptartos nuosavybės teisių atkūrimo į žemę aktualijos ir problemos. Pasitarime dalyvavo ir LR Seimo narė Rita Tamašunienė. Daugiausia dėmesio buvo skirta nuosavybės teisių atkūrimui į žemę Vilniaus mieste.

Iš viso Vilniaus mieste prašymus atkurti nuosavybės teises į 5,24 tūkst. ha žemės plotą buvo pateikę 6,4 tūkst. piliečių. Iki 2022 m. spalio 1 d. nuosavybės teisės Vilniaus mieste jau atkurtos į 3,43 tūkst. ha žemę arba 65,61 proc. piliečių prašymuose nurodytą plotą. Per šių metų 9 mėnesius buvo priimti 475 sprendimai dėl nuosavybės teisių atkūrimo.

Pagal preliminarią piliečių, pageidaujančių gauti naujus žemės sklypus, eilę Vilniaus mieste gauti naują ir (ar) naują lygiavertį žemės sklypą individualiai statybai ar kitai paskirčiai pageidauja 1 225 piliečiai (847 piliečiai pageidauja gauti naują žemės sklypą, 378 piliečiai – naują lygiavertį žemės sklypą).

Iki šios dienos Vilniaus miesto skyriuje yra nepaskirti / nepasirinkti 489 žemės sklypai. Posėdžio metu, kaip viena iš aktualiausių  problemų, buvo įvardyta tai, kad piliečiai nenoriai renkasi likusius sklypus ir tikisi geresnių pasiūlymų.

Be to, atkuriant nuosavybės teises Vilniaus mieste, yra jaučiamas perduodamų neatlygintinai nuosavybėn naujų žemės sklypų ir informacijos apie iki 1940 metų nacionalizacijos buvusiuose rėžiniuose kaimuose turėtose žemės valdose galimus suformuoti sklypus trūkumas.

Nacionalinės žemės tarnybos Vilniaus miesto skyrius perduodamų neatlygintinai nuosavybėn naujų žemės sklypų individualiai statybai bei kitai paskirčiai skirstymo komisijos posėdžius intensyviai organizavo nuo 2021-11-24 iki 2022-03-07. Šiuo laikotarpiu, per beveik 4 mėnesius įvyko 64 posėdžiai, kurių metu 1270 -iai pakviestų piliečių buvo siūloma rinktis naujus žemės sklypus individualiai statybai ar kitai paskirčiai iš nepaskirstytų naujų žemės sklypų, kurių bendras plotas – 196,16 ha.

Rinktis naujų žemės sklypų į šiuos posėdžius iš 1270-ies pakviestų piliečių atvyko  tik 660 piliečių. Iš jų 507 piliečiai pasirinko naujus žemės sklypus (jų dalis) nuosavybės teisėms atkurti.

Savivaldybė rengia naujus sklypus

Vilniaus miesto savivaldybės administracija šių metų rugpjūčio 1 d. Nacionalinei žemės tarnybai perdavė 131 naują žemės sklypą nuosavybės teisėms atkurti. 2022 m. rugsėjo 14 d. buvo perduota dar 90 naujų žemės sklypų.

Iš nepaskirstytų 489-ių žemės sklypų nuosavybės teisėms atkurti – 77 žemės sklypai patenka į pramonės ir sandėliavimo bei komercinės paskirties objektų teritorijas, 412 žemės sklypų – į vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų statybai numatytas teritorijas.

Iki šių metų pabaigos Vilniaus miesto savivaldybė, kaip buvo pranešta posėdžio metu, nuosavybės teisėms atkurti ketina perduoti dar 119 žemės sklypų. Tai bus sklypai, patenkantys į pramonės ir sandėliavimo, komercinės paskirties objektų, daugiabučių ir vienbučių pastatų teritorijas.

Per 2022 m. sausio–rugsėjo mėn. Vilniaus miesto savivaldybė suprojektavo 24 natūra grąžinamos laisvos (neužstatytos) žemės sklypus 12,6401 ha plote (iš jų – 19 (10,3810 ha bendro ploto) rėžiniuose kaimuose) ir patvirtintus planus pateikė Nacionalinės žemės tarnybos Vilniaus miesto skyriui. Informacija apie suprojektuotus natūra grąžintinus žemės sklypus pateikta piliečiams, kurie turėtų apsispręsti dėl natūra grąžintinų žemės sklypų dalių.

Galimybė atkurti nuosavybę mišku

Posėdžio metu išsamiai buvo aptarta ir galimybė už mieste turėtą žemę atlyginti mišku. Tokią galimybę numato LR  Seimo 2022 m. birželio 28 d. priimtas Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymo Nr. VIII-359 21 straipsnio  pakeitimas, kuris įsigaliojo 2022 m. rugpjūčio 1 d. Tokiu būdu buvo pratęstas terminas piliečiams pakeisti savo valią dėl atlyginimo būdo ir prašyti už valstybės išperkamą žemę arba jos dalį mieste, už kurią dar nėra atlyginta, atlyginti lygiaverčiu miško plotu kaimo vietovėje.

Piliečiai iki 2023 m. vasario 1 d. dar gali pakeisti savo valią dėl atlyginimo būdo ir prašyti už valstybės išperkamą žemę arba jos dalį, už kurią nėra atlyginta, atlyginti lygiaverčiu miško plotu iš laisvos valstybinės žemės fonde esančių valstybinių miškų, rezervuotų nuosavybės teisėms atkurti, kaimo vietovėje, jeigu sprendimas dėl nuosavybės teisių atkūrimo nepriimtas arba priimtas, bet iki prašymo pakeisti valią dėl atlyginimo būdo pateikimo dienos neįvykdytas arba iš dalies įvykdytas.

Vykdydamas šią įstatymo nuostatą, Nacionalinės žemės tarnybos Vilniaus miesto skyrius raštais informavo net 2863 piliečius, kad jie gali pakeisti valią dėl nuosavybės teisių atkūrimo būdo. Tokia galimybe pasinaudojo 96 piliečiai ir pateikė prašymus gauti lygiavertį miško plotą kaimo gyvenamojoje vietovėje.

2022 m. spalio 1 d. duomenimis, Vilniaus mieste dar liko atkurti nuosavybės teises į 1822 ha žemės plotą (3002 piliečiams).

 
Spausdinimo versija  Spausdinimo versija

    

 
Nacionalinė žemės tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Kodas 188704927
 Gedimino pr. 19, LT-01103 Vilnius. Tel. 8 706 86 666, el. paštas [email protected]
Biudžetinė įstaiga, duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.
Kontaktai | Svetainės struktūra 
Pagrindinė svetainės versija pritaikyta naudotis neįgaliesiems.